Informare – interdicție de a incendia miriștele arabile

În vederea diminuarii numarului de arderi ale miristilor si resturilor vegetale pe terenul arabil. precum și ale vegetatiei pajistilor permanente produse la nivelul județului Bacău, aducem la cunoștința tuturor fermierilor că potrivit articolelor 93 și 94 ale Regulamentului (U.E) nr.1306/2013 privind finanțarea, gestionarea și monitorizarea politicii agricole comune, transpus în legislația națională prin Ordinul MADR/MMAP/ANVSA nr.352/636/54/2015 pentru aprobarea normelor privind econditionalitateain cadrul schemelor și măsurilor de sprijin pentru fermieri, unul din standardele privind bunele condiții agricole ale terenurilor, obligatoriu a fi respectat este GAEC -6 Menținerea nivelului de materie organic în sol, inclusiv interdicția de a incendia miriștele arabile.

Vezi anunț integral în fișierul atașat.

Nume Data Fisier
INFORMARE GAEC 6 + 6.2 001 25/02/2020 Descarcă